Wsparcie psychologiczno - pedagogiczne i logopedia

 

Chcąc wesprzeć Państwa informujemy, że codziennie od poniedziałku do piątku Pedagog i Psycholog są do Państwa dyspozycji w godzinach 8.00 – 14.00, pod numerem telefonu 530 846 089. W poniedziałki, środy i czwartki jesteśmy dostępni w szkole do godziny 15.00.

Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, emocjach czy wartościach, kiedy najczęściej podejmujemy temat, dopiero gdy coś się właśnie dzieje – kiedy mierzymy się z trudną emocją, czy ktoś zrobił coś, co jest wbrew naszym wartościom i czujemy potrzebę reakcji?

Rozmowa w takim momencie zwykle nie przynosi wymarzonych efektów. Warto więc znaleźć, a nawet zaplanować czas na spokojne podjęcie tematu uczuć i emocji i tego, jak możemy je wyrażać.

Wszyscy ludzie mają takie same potrzeby. Są to między innymi: potrzeba bezpieczeństwa, wolności, przynależności, wspólnoty, uznania, zrozumienia. Próbujemy zaspokoić te potrzeby podejmując różne działania. Działania te nazywamy strategiami. Na przykład żeby zaspokoić potrzebę wypoczynku, możemy czytać książkę, pójść na spacer, iść do kina, iść spać...

Strategie możemy podzielić na skuteczne, czyli te, które zaspokajają naszą potrzebę i nieskuteczne, czyli takie, w wyniku których nasze potrzeby pozostają niezaspokojone...

Uczucia informują nas, czy nasze potrzeby są zaspokojone, czy nie. W pierwszym przypadku przeżywamy przyjemne uczucia; radość, szczęście, zadowolenie. W drugim – możemy czuć smutek, żal, złość.

Ćwiczenia logopedyczne

1. Rozwijające sprawność narządów mowy

     zestaw 1       zestaw 2      zestaw 3

2. Ćwiczenia przygotowujące rękę do prawidłowego chwytu narzędzia do pisania

     zestaw 1       zestaw 2      zestaw 3

3. Masażyk całej ręki - ćwiczenia przed pisaniem

     zestaw 1       zestaw 2